Vasarą COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) (COVID-19 liga), gripu ir kitomis ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sergama nepalyginamai mažiau, nes šioms ligoms būdingas sezoniškumas. Tačiau pastarąją savaitę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai registruoja daugiau COVID-19 ligos atvejų, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tikėtina, kad didesnis sergamumas šiomis ligomis prasidės rudenį, o sergamumo pakilimas, kaip įprasta, bus fiksuojamas žiemos mėnesiais.
Užregistruota daugiau COVID-19 ligos atvejų
NVSC visus metus stebi bendrą sergamumo gripu, COVID-19 liga ir kitomis ŪVKTI dinamiką. Š. m. 29-ąją savaitę (liepos 15–21 d.) užfiksuota daugiau COVID-19 ligos atvejų (27-ąją savaitę – 159, 28-ąją savaitę – 267 atvejai; 29-ąją savaitę – 347 atvejai), tai sudaro apie 3 proc. visų užregistruotų ŪVKTI atvejų. COVID-19 ligos atvejų skaičiaus didėjimą rodo ir COVID-19 stebėsena nuotekose. Tačiau bendras gripo, ŪVKTI ir COVID-19 ligos atvejų skaičius toliau mažėja.
Europoje, kaip ir Lietuvoje, situacija panaši. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis (https://erviss.org/), šiemet COVID-19 ligos aktyvumo didėjimas prasidėjo maždaug šešiomis savaitėmis anksčiau nei 2023 m. vasarą, tačiau tendencijos yra panašios. Lietuvoje taip pat stebimas COVID-19 ligos atvejų didėjimas, kuris registruotas keturiomis savaitėmis ankščiau nei 2023 m.
Kol kas nerimą keliančių ženklų (sunkesnių ligos atvejų, ar mirties atvejų didėjimo) nėra.
Rankų higiena – itin svarbi
NVSC specialistai primena, kad ne tik gripo sezono metu, kuris paprastai prasideda spalį ir baigiasi gegužę, bet visada svarbu nepamiršti užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonių, ypač keliaujant. Patariama kuo dažniau plauti rankas, jei nėra galimybės nusiplauti (muilu ir vandeniu) – jas dezinfekuoti. Taip pat labai svarbu neliesti paviršių, kurie gali būti užteršti virusais, nešvariomis rankomis neliesti akių, nosies ar burnos. Pajutus į peršalimą panašius simptomus (gerklės ar galvos skausmą, nosies užgulimą ar slogą ir kt.), likti namuose arba dirbti iš namų ir kreiptis į savo šeimos gydytoją.
NVSC informacija